Przemysł oraz inne dziedziny działalności człowieka wymagają użycia różnego rodzaju surowców, często bardzo specjalistycznych, o konkretnych wymaganych właściwościach wykorzystywanych do wytwarzania kluczowych elementów systemów, instalacji, komponentów pojazdów oraz innych. Przykładem tego typu materiału jest stal czarna.
Stal czarna węglowa to obrobiony stop żelaza oraz węgla, który poddaje się obróbce cieplnej. Zawartość węgla w stali wynosi maksymalnie 2,11%. Wartość ta jest równoznaczna z graniczną rozpuszczalnością węgla w żelazie. Twardość stali uzależniona jest od zawartości węgla oraz cementytu. Gęstość stali wynosi około 7,86g/cm3.
Stal czarna wykorzystywana jest szeroko w przemyśle oraz w wielu dziedzinach działalności człowieka. Z tego surowca wytwarza się wiele materiałów niezbędnych we współczesnych przemyśle, jak na przykład: blachy (stalowe, ryflowane czy perforowane), rury (stalowe, kotłowe, grubościenne, ocynkowane), profile stalowe, pręty (okrągłe, kwadratowe, sześciokątne, ciągnione), płaskowniki, teowniki czy kształtowniki oraz wiele innych. Zapotrzebowanie na najwyższej jakości stal czarną rośnie.
Właściwości stali czarnej sprawiają, że wykorzystywana jest ona do produkcji wielu elementów. Jednocześnie jest to najbardziej popularny gatunek stali stosowany do perforacji. Stal węglowa produkowana i dostarczana jest w szpuli lub w arkuszach. Surowiec walcowany jest zgodnie z wymaganiami oraz w celu uzyskania pożądanej grubości. Proces walcowania odbywa się na gorąco lub po wystygnięciu. W zależności od zastosowanej obróbki stal czarna posiada inne cechy, właściwości mechaniczne oraz jakość. Na rynku dostępne są następujące gatunki stali czarnej:
Porządkowanie surowców wspomagane jest poprzez zastosowanie oznaczenia stali według ogólnego schematu X000Y. W tym systemie X odpowiada rodzajowi stali, 000 – wskazuje na granicę plastyczności (Re w MPa), granicę wytrzymałości (Rm w MPa), czy granicę twardości (HRC); natomiast Y to oznaczenie dodatkowe.
Wskaźnik X określa rodzaj stali, jak na przykład:
B – stal zbrojeniowa (do produkcji prętów zbrojeniowych), DC, DD – stale do walcowania, E – stal maszynowa, G – staliwo, H – stale do walcowania na zimno, L – stal stosowana w produkcji rur, P – stal wykorzystywana w urządzeniach ciśnieniowych, R – stale na szyny, S – stal konstrukcyjna, Y – stal stosowana do produkcji strun sprężynujących.
W schemacie X000Y, w miejscu Y pojawić się mogą następujące symbole (są to oznaczenia dodatkowe):
A – stal utwardzona wydzieleniowo, C – stal walcowana na zimno, GD – stal do powlekania na gorąco, H – stal konstrukcyjna do produkcji kształtowników, L – stal do pracy w obniżonych temperaturach, M – stal walcowana, N – stal konstrukcyjna spawalna wyżarzona, Q – stal po ulepszaniu cieplnym (hartowanie, odpuszczanie), U – stal narzędziowa, +Z – stal powlekana cynkiem.
Wykorzystanie stali czarnej jest bardzo szerokie. Materiał ten swoją popularność zawdzięcza dobrym wskaźnikom wytrzymałości oraz przystępnej cenie. Surowiec jakim jest stal czarna daje bardzo duże możliwości. Właściwości stali czarnej, to przede wszystkim wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Surowiec ten daje możliwość wytarzania elementów zgodnie z zastosowaniem i potrzebami. Dodatkowe zabezpieczenie stali czarnej poprzez ocynkowanie zapewnia jej pełne bezpieczeństwo przed korozją.
Stal czarna najczęściej dostępna jest w arkuszach lub w szpulach, a następnie walcowana do grubości wymaganej przez klienta oraz do konkretnego zastosowania materiału. Ze stali czarnej wytwarza się blachy stalowe, perforowane oraz ryflowane.
Blacha wykonana ze stali czarnej bardzo często wykorzystywana jest w ślusarstwie oraz budownictwie. To z tego materiału produkowane są płyty podstawowe, podkładki oraz inne elementy pomocnicze narzędzi. Stal czarna stosowana jest także w produkcji komponentów pojazdów samochodowych, maszyn oraz kontenerów. Stosuje się ją także w budowie komponentów mostów oraz różnych konstrukcji stalowych.
Stal czarna jest idealnym surowcem używanym w budowie ciągów instalacyjnych. Z tego typu stali wytwarzane są rury stalowe (kotłowe, ocynkowane), a także szereg profili oraz prętów. Rury ze stali czarnej to doskonałe rozwiązanie dla różnego rodzaju instalacji, w tym sieci wodociągowych, instalacji grzewczych, instalacji chłodniczych, czy sieci w przemyśle petrochemicznym oraz w wielu innych systemach. Wielką zaletą stali czarnej i wytwarzanych z niej rur są możliwości łączenia (łączenie na gwint, przez spawanie lub metodą zaciskową).
Ze stali czarnej produkowane są także rury bez szwu do zastosowań mechanicznych oraz rury dla przemysłu energetycznego i maszynowego. Rury oraz inne komponenty fabrykowane ze stali czarnej mogą odpowiadać na nawet najbardziej skomplikowane wymagania klienta, a to dzięki właściwościom surowca, jakim jest stal czarna.
KRONOS EDM Dariusz Chmielewski
Tupadły 129, 88-101 Inowrocław
kronos@kronosedm.pl
Katarzyna Janicka-Chmielewska
52 352 20 26
sekretariat@kronosedm.pl
Dariusz Chmielewski
604 412 364
darek@kronosedm.pl
52 353 03 18
Damian Łukawski
606 271 162
Marcin Bykowski
534 800 234
Radosław Jaskólski
531 530 104
Roma Kwiatkowska
608 563 434
Sylwia Jaszcz
508 165 206